Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Одеський морський торговельний порт – один із найбільших в Україні морських портів. Однак останнім часом він стає все менш привабливим для перевізників і втрачає свою конкурентоспроможність.

Вантажообіг порту за 2016-2018 роки знизився з 25,2 до 21,7 млн тонн, а загальний дохід підприємства, відповідно до даних Міністерства інфраструктури України – з 894,9 млн грн до 421,9 млн грн.

Однією з проблем є доступ вантажного транспорту до порту, який за допомоги міської влади монополізувало підприємство ТОВ «Євротерминал» і стягує побори за проїзд. Тож детальніше про схему.

У 2005 році в Одесі з’явилося підприємство ТОВ «Євротерминал», яке побудувало так званий «Сухий порт» – відстійник для вантажів та транспорту. Це дозволило створити транспортно-логістичний ланцюг: термінали Одеського порту – транспортна естакада – Сухий порт – міжнародні транспортні коридори. Пізніше на території підприємства побудували накопичувальний транзитний майданчик (НТМ), вантажний митний комплекс (ВМК), першу в Україні Вільну митну зону (ВМЗ) і створили спеціальний проєкт «Автохаб».

Однак історія почалася ще до цього моменту. У 1996 році розпочалося будівництво естакади імені Н. Павлюка (начальника порту, який і став ініціатором цього проєкт). Новий магістральний шлях мав розвантажити міські вулиці від великовантажного транспорту, у першу чергу – контейнеровозів, покращити екологічний стан у районі Пересипу та об’єднати контейнерний термінал з Окружною трасою. Одеський порт інвестував $109 млн в естакаду довжиною 6,4 км та шириною 11,5-14,8 м. У 2009 році будівництво завершилося і нова дорога привела прямісінько до приватної території ТОВ «Євротерминал», яке стало офіційним партнером-оператором Одеського морського торговельного порту. Естакада бере свій початок на причалах порту та завершується на тому самому «сухому порті».

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Таким чином, підприємство почало пропускати фури через свою приватну територію і брати з них побори. Пізніше накопичувальний майданчик в’їзду та виїзду оформили як окремий митний термінал. Потім у межах «державно-приватного партнерства» облаштували платний відстійник для вантажного транспорту з розміщенням на ньому місць для виписки пропусків у порт. Тож у пріоритеті учасників схеми було організувати, щоб через платний відстійник проїжджали якомога більше автоконтейнерів, щоб транспорт, який в’їхав на приватний відстійник, стояв там якомога довше, та поступово підіймати ціну на проїзд так, щоб не обурювалися люди, які вимушені користуватися цим «державно-приватним партнерством» на воротах порту.

Такий розвиток подій підтримала міська влада:

25 лютого 2016 року Виконком Одеської міської ради ухвалив рішення, яким заборонив пересування фур у напрямку морського торговельного порту вулицями Чорноморського козацтва, Отамана Головатого, Церковна та Одарія. Відтак, єдиний шлях до Одеського морського торговельного порту проліг через територію ТОВ «Євротерминал», яка брала кошти з машини за проїзд та знаходження вантажівок на території компанії в очікуванні проїзду до порту.

Оскільки протягом 2016 – 2017 років проїзд через накопичувальний транзитний майданчик «Сухий порт», не мав альтернативи, справою зацікавився Антимонопольний комітет України. Відповідно до рішення АМКУ від 21 грудня 2017 року, підприємство ТОВ «Євротерминал» схарактеризувати як таке, що «займало монопольне (панівне) становище на ринку послуг, пов’язаних з обслуговуванням (обробкою) вантажних транспортних засобів, без оплати яких заїзд в одеський морський торговельний порт є неможливим».

Крім того, за інформацією комітету, замовники послуг ТОВ «Євротерминал» з квітня 2017 року змушені сплачувати $17 за комплекс послуг, незалежно від того, користуються вони ними, чи ні. «Суб’єкти господарювання маючи намір заїхати на територію ТОВ «Євротерминал» виключно з метою проїзду (транзит) на територію ОМТП, вимушені сплачувати за користування душем, кімнатами для відпочинку, пристроями для підкачки коліс, за послуги копіювання документів тощо, не дивлячись на те, що вони не користуються та не мають наміру (необхідності, бажання) цим користуватись. Це є порушенням, передбаченим частиною першою статті 13 та пунктом 2 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», – йдеться у зазначеному рішенні.

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Відповідно до свідчень компаній, які користувалися послугами ТОВ «Євротерминал», оскільки підприємство мало монопольне право на надання проїзду до ОМТП, воно самостійно встановлювало вартість послуг і не погоджувало її ні з державними органами, ні з іншими фізичними або юридичними особами.

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

 

Так, наприклад, наприкінці 2016 року ТОВ «Євротерминал» «у зв’язку зі складною економічною ситуацією» вирішило запровадити нову систему знижок. З 9 грудня 2016 року тарифи на послуги Накопичувальної транзитного майданчика (НТМ) для автотранспорту, що прямує для здачі та отримання порожніх контейнерів, складав $10 з НДС. А тариф на послуги НТМ за лініями імпорту, транзиту, експорту, внутрішньо портові перевезення тощо, складав $22,85 з НДС.

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Після низки судових процесів, 26 грудня 2018 року ТОВ «Євротерминал» сплатив 5,4 млн грн штрафу, накладеного Антимонопольним комітетом України (АМКУ) та мав забезпечити безперешкодне і безкоштовне пересування вантажівок до порту.

Утім, на вимоги АМКУ щодо усунення порушення законодавства про захист економічної конкуренції Одеська міська рада самоусунулась від розв’язання проблеми, пропонуючи як альтернативу дочекатися будівництва об’їзної дороги, дозволяючи монополісту здійснювати побори з бізнесу всі ці роки. Тож станом на червень 2019 року компанія продовжила брати гроші за пропуск фур. Асоціація міжнародних автомобільних перевізників звернулася з цього приводу до Гройсмана, нині вже експрем’єра України. Вони зазначили, що ситуація є надзвичайною, оскільки «заручниками стали і люди, які не можуть жити у будинках, що знаходяться у 5 метрах від дороги, по якій рухаються вантажні транспортні засоби, і перевізники, які не можуть безперешкодно заїхати до ОМТП. Здійснюється постійне блокування під’їзних доріг місцевими жителями, невдоволеними таким рухом біля їх помешкань. На всіх під’їзних шляхах встановлені дорожні знаки, які обмежують загальну вагу транспортних засобів 24 тоннами, що унеможливлює рух експортно-імпортних вантажів до/з ОМТП. Поліція змушена постійно втручатися у врегулювання конфліктів».

Виходить, що місцева влада перекладає відповідальність на Міністерство інфраструктури та Адміністрацію морських портів, а вони, у свою чергу, на міську владу.

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

У праву вирішила втрутитися патрульна поліція, яка стала вимагати від мерії зняти заборонні знаки й пустити великовантажні автомобілі на Грушевського, Балковську, Чорноморського козацтва, Церковну, Отамана Головатого, Одарія, проспект Добровольського, Миколаївську дорогу та Плигуна. Та у випадку невиконання притягнути їх до адміністративної відповідальності.

На таку заяву директор Департаменту транспорту Одеської міської ради відмовився змінювати схему руху, мотивуючи це тим, що у такому разі погіршиться безпека пішоходів на дорогах та створиться соціальна напруга, люди почнуть перекривати центральні вулиці. До того ж є декілька варіантів наразі розв’язання цієї проблеми.

У вересні АМПУ розробила і спрямувала на адресу ТОВ «Євротерминал» пропозицію щодо встановлення сервітуту, який має розв’язати проблему забезпечення безперешкодного в’їзду та виїзду через територію «Євротерминалу» великовантажного транспорту на та з території морського порту.

Одеська міська рада створила спеціальну робочу групу для розв’язання цього питання. Відповідно до її рішень, є варіант, що Адміністрація морських портів України побудує спеціалізовану дорогу лише для проїзду до порту. Цю пропозицію допрацьовують, оскільки початковий проєкт проходить через магістральні інженерні мережі, через це його не розглядали на засіданні 18 вересня. За словами віцемера Петра Рябоконя, користування цією дорогою також буде платним.

Інший варіант передбачає, що альтернативний проїзд до порту – «Хаджибей-2» – побудує той же ТОВ «Євротерминал» за власні кошти. На побудову дороги паралельно Хаджибейській дорозі міська влада виділила 6,6824 га, однак вона так само проходить через території Сухого порту «Євротерминалу».

Проєкт «Хаджибей-2» підтримав і міський голова Геннадій Труханов, мотивуючи це тим, що у компанії є кошти, аби точно реалізувати проєкт. І це не викликає подиву. ТОВ «Хаджибей–2», яке взялося за побудову альтернативної дороги, розташовується за адресою Приморський район, місто Одеса, вулиця Генуезька, будинок 1-А.

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

За цією ж адресою зареєстрований ФОП на ім’я Варавва Людмила Анатоліївна, який виник 16 травня 2019 року.

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Ім’я Людмили Варавви фігурує у складі ГО «Довіряй справам».

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Керівник цієї організації Денис Петик є головою Регіональної організації партії «Довіряй ділам» в Одеській області та Благодійного фонду «Фонд Геннадія Труханова «Довіряй справам».

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Також Людмила Варавва фігурує й у ТОВ «Євротерминал».

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

95% у ТОВ «Євротерминал» оформлені на кіпрську компанію «Northington Holdings Ltd», кінцевим бенефіціаром якої є росіянин Павло Лісіцин, 5 % також належать кіпрській компанії «Cravenplate Ltd».

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

Альтернативи немає: на безпомічності перевізників заробляють наближені до мерії

За інформацією одеських ЗМІ, ТОВ «Євротеминал» входить до бізнес-імперії Володимира Галантерника, якого часто називають сірим кардиналом Одеси.

Таким чином, приватна компанія, за якою стоїть людина, що пов’язана з одеською мерією та контролює весь вантажопотік до Одеського морського торговельного порту, отримала можливість постійно збільшувати свої доходи за рахунок проїзду та простою вантажівок на своїй приватній території, встановлюючи ціни на власний розсуд.

@infoteka.net